Dobra domena, czyli jaka?


Dobre domeny to takie, które z łatwością zostaną zapamiętane przez użytkowników, ich wpisanie w okno przeglądarki nie przysporzy im problemów, a zawarta w nich fraza bezpośrednio wskazuje na to, co się pod tą nazwą znajduje.

Dlaczego warto działać na dobrej domenie?


Korzyści płynących z posiadania dobrych generycznych domen jest mnóstwo. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zainwestować w dobrą domenę:

 • Wiarygodność & Szacunek ­ Nie od dziś wiadomo, że posiadacze dobrych domen generycznych są poważni w tym, co robią.
 • Inwestycja ­ Dobra domena internetowa jest doskonałą inwestycją. Kupując taką nazwę możesz w dowolnej chwili sprzedać ją dalej, nie tylko odzyskując swoje środki, lecz najczęściej zarabiając nawet kilkuset procent i więcej.
 • Unikat ­ Każda nazwa jest unikatowa, a więc dla konkretnych branż istnieje naprawdę niewielka liczba dobrych domen, dzięki którym mogą promować się poszczególne firmy, np. w branży polis najlepszą domeną jest polisy.pl, dla sklepu militarnego taką nazwą będzie militarny.pl itd. O ile zatem firm działających w konkretnej branży może być dziesiątki lub setki, o tyle już tych wyróżniających się dobrą lokalizacją w internecie ­zaledwie kilka.
 • Konkurencja ­ Pamiętaj, że posiadając dobrą lokalizację w internecie jednocześnie odbierasz tę możliwość swojej konkurencji, bowiem domena generyczna, którą Ty posiadasz, jest jednocześnie domeną, której nie posiada Twoja konkurencja i za pomocą której nie może Cię blokować. Domeny generyczne mogą skierować dziennie setki, a nawet tysiące nowych potencjalnych klientów na stronę Twojej działalności bez inwestowania w to żadnych dodatkowych kosztów. Opisowe domeny (domeny generyczne) dają olbrzymią przewagę nad konkurencją.
 • Ranking wyszukiwarek ­ Strony z domenami generycznymi mają znacznie większe szanse na znalezienie się w topowych pozycjach w wynikach wyszukiwania.
 • Niskie koszty ­ Koszt utrzymania domeny to kwota 10-50 zł rocznie.
 • Łatwość zapamiętania ­ Jedną z głównych zalet dobrych domen jest to, że ich zapamiętanie nie sprawia trudności, np. słysząc w radiu reklamę sklepu z wszelkiego rodzaju biżuterią znajdującego się na domenie Ozdoby.pl z całą pewnością zapamiętasz tę nazwę i wróciwszy do domu po kliku godzinach wciąż będziesz pamiętać, gdzie możesz kupić najtańsze w sieci złote kolczyki dla swojej żony.
 • Brandable ­ Nie od dziś wiadomo, że chcąc wejść na rynek z nową marką, najlepiej mieć intuicyjną i krótką nazwę dla niej. Wspominaliśmy już, że dobre domeny są intuicyjne i krótkie?
 • Szybki zwrot ­ Dobra domena w bardzo szybkim czasie przysporzy Ci nowych kontrahentów. Przekonaj się, w jak krótkim czasie wzrost ten zwróci koszty domeny.
 • Łatwość promocji i pozycjonowania ­ Z wielu względów dobra domena wpływa na jakość promocji i pozycjonowania.
 • Ruch type­in ­ czyli bezpośredni ruch z przeglądarek internetowych. Znaczna część użytkowników intuicyjnie wpisuje nazwę domeny bezpośrednio w okno przeglądarki licząc na to, że pod określoną nazwą znajdą to, czego aktualnie szukają, np. ktoś szukający dobrej księgarni z książkami elektronicznymi wpisze od razu nazwę ebooki.pl w okno swojej przeglądarki omijając serwisy wyszukujące takie jak Google czy Bing.
 • Mniejsze ryzyko literówek ­ Istnieje zaledwie minimalne ryzyko pomyłki podczas wpisywania adresu ze względu na występowanie popularnych słów w nazwie domeny.
 • Reklama ­ Jakakolwiek forma reklamy dobrej domeny ze względu na to, że domena ta jest łatwa do zapamiętania i zawiera kluczowe słowa w nazwie, daje wyższą konwersję w porównaniu do reklamy domeny z nazwą własną. Dla przykładu, w przypadku promocji Google Adwords i pozycjonowania nazwa domeny jest pogrubiona i dzięki temu, że zawiera w nazwie słowa kluczowe, jest częściej klikana, co poprawia wynik jakości i zmniejsza koszty.